Ayurveda paast on osa traditsioonilisest India tervendamissüsteemist Ayurveda’st, mis keskendub keha, meele ja vaimu tasakaalustamisele. Ayurveda järgi on paastumine oluline vahend keha puhastamiseks ja tervise säilitamiseks, aidates taastada tasakaalu kehas olevate kolme dosha – vata, pitta ja kapha – vahel. Paastumine toimub alati vastavalt inimese konkreetsele kehatüübile (prakriti) ja hetke tervislikule seisundile.

Ayurveda paastu eesmärgid:

 

✨ Keha puhastamine (detoksifikatsioon): Ayurveda paast keskendub toksiinide ehk ama eemaldamisele organismist. Ama on seedimata jääkprodukt, mis koguneb kehasse ja põhjustab haigusi. Paastumise ajal antakse kehale võimalus seedesüsteemi puhastada ja taastada loomulik tasakaal.

✨ Seedesüsteemi puhkus: Paastumine annab seedetraktile võimaluse puhata ja taastuda. Ayurvedas peetakse seedetuld ehk agni väga oluliseks, sest tugev agni on tervise aluseks. Paast aitab agnil taas tugevdada ja parandada seedimisvõimet.

✨ Tasakaalu loomine doshade vahel: Ayurveda paast on kohandatud inimese kehatüübile, et aidata taastada tasakaal doshade vahel. Näiteks vata tüübi inimesed paastuvad lühemat aega ja eelistavad soojendavaid vedelikke, samas kui kapha tüübid võivad teha pikemaid paaste kergema toidu või vedelikega.

✨ Vaimne ja emotsionaalne tasakaal: lisaks füüsilisele puhastamisele usutakse, et paastumine aitab selgust ja rahu tuua ka vaimsesse ja emotsionaalsesse ellu. Ayurveda paast võib sisaldada meditatsiooni, joogat ja hingamisharjutusi, et saavutada sügavam tasakaal.

Ayurveda paastu tüübid:

 

✨ Vedel paast: tarbitakse ainult sooje vedelikke, nagu taimeteed, soe vesi sidruniga, taimsed puljongid või spetsiaalsed Ayurveda joogid nagu kitchari vesi (riisi ja läätsedega keedetud vedelik).

✨ Kitchari paast: Kitchari on lihtne ja toitaineterikas roog, mis koosneb mungläätsedest ja riisist. Seda peetakse kergesti seeditavaks ja tasakaalustavaks toiduks, mis aitab paastu ajal keha puhastada, pakkudes samal ajal vajalikke toitaineid.

✨ Mahlapaast: Ayurvedas võib paastumise ajal tarbida värskeid ja kergelt soojendavaid mahlu, nagu aloe vera mahl või granaatõuna mahl. Need valitakse vastavalt kehatüübile ja vajadustele.

 

Olulised punktid Ayurveda paastumise puhul:

 

✨ Kehatüüpide järgi: Vata tüüpi inimesed vajavad lühemat ja kergemat paastu, sest neil on loomulikult kuiv ja külm olemus. Pitta tüübid peaksid hoiduma äärmuslikest paastudest, et vältida liigset kuumust kehas. Kapha tüübid võivad teha pikemaid paaste, kuna neil on kalduvus koguda rohkem raskust ja lima.

✨ Seedesüsteemi ettevalmistus ja järelhooldus: Enne paastumist soovitatakse tavaliselt kerget ja puhast dieeti, et valmistada seedesüsteem ette. Paastujärgne periood on samuti oluline, et seedetuli ei muutuks liiga nõrgaks ja keha saaks järk-järgult taastuda.

✨ Ayurveda paast on tasakaalukas lähenemine keha puhastamiseks, pakkudes tuge nii füüsilisele kui ka vaimsele tervisele ning tagades, et paastumine toimub kehatüübile sobivalt ja ohutult.

Back to Top
Ostukorv
Sulge

Ostukorvis ei ole tooteid.

Added to cart